Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach konkursu „Granty Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich”, w Domu Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela” raz w tygodniu odbywają się zajęcia z grami Nintendo Wii.

Aktywność w starszym wieku jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym zachowanie dobrostanu psychofizycznego. Siedzący tryb życia i otyłość, wynikające z braku motywacji do aktywności lub z dysfunkcji ruchowych, pogłębiają procesy starcze. Biorąc pod uwagę pozytywne wyniki dotyczące poprawy funkcjonowania seniorów grających w gry Nintendo Wii uzyskane w American College of Sports Medicine, Home Instead Senior Care, Millenium Trail Retirement Home, Szpitalu w Kioto oraz innych instytucjach w Japonii, USA i Kanadzie, stworzony został program „Zagraj starości na nosie” zrealizowany w Domu Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela” w Bielsku-Białej. Główną ideą programu przeprowadzonego w ramach konkursu „Granty Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich” było wykorzystanie gier telewizyjnych typu Nintendo Wii do terapii grupowych dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Konsola Nintendo Wii dzięki prostemu w obsłudze interfejsowi (kontroler przypominający z wyglądu pilota) i prostej grafice została stworzona z myślą o osobach starszych. Istotnym elementem konsoli jest czujnik ruchu, który wymusza na grającym konieczność poruszania się jak podczas realnej gry np. w kręgle, golfa czy tenisa. Różnorodność tematyczna gier, a także możliwość gry indywidualnej lub grupowej, daje możliwość świetnej zabawy każdemu z uczestników.

W ramach cotygodniowych zajęć Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela” korzystali m.in. z gier Wii Party, Wii Music, Wii Mario Kart, Wii Sport Resort. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra w kręgle, gdzie każdy z uczestników brał udział w rywalizacji na punkty. W programie udział wzięły zarówno kobiety jak i mężczyźni w wieku od 41 do 90 lat. Wśród seniorów znalazły się osoby z demencją, nadwagą, osoby niedowidzące i niedosłyszące, seniorzy z ograniczeniami ruchowymi w tym osoby na wózkach inwalidzkich oraz osoby z innymi problemami zdrowotnymi. Dr Takeshi Kitara z Centrum Leczenia Pamięci przy szpitalu w Kioto potwierdza wyniki francuskie, stwierdzając, iż granie na konsoli Nintendo Wii jest dobrą formą stymulacji mózgu, szczególnie w demencji. Gry telewizyjne Nintendo Wii są również bardzo dobrą formą aktywności dla osób chorych na Alzheimera, co potwierdzają wyniki uzyskane przez dr Sharon Cohen w Toronto Memory Clinic. Korzyści związane z aktywnym uczestniczeniem w zajęciach to także m.in. poprawa koordynacji ruchowej, siły mięśni, zwiększenie wydolności organizmu, spadek wagi, poprawa funkcjonowania pamięci, koncentracji, refleksu oraz zagospodarowanie czasu wolnego, propagowanie aktywnego trybu życia, przezwyciężenie poczucia samotności uczestników i integracja grupy.